| Part Number | 1.5SMC20AHE3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 846200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 17.1V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC20AHE3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC20AHE3 9AT |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 19 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 27.7 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Test Current | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 54.2 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 17.1 V |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC20AHE3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27AY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 214V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for P4KE250A-E3 54.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD323 REG 0.2W SPCL - |
|
Vishay | ESD Suppressor TVS \u00b130KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for GSOT03C-HG3-08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5.8V 250W 2-Pin DO-220AA Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMP6.8AHM3 84A.pdf |
|
Vishay | ESD PROTECTION DIODE SMF DO219-HM3 Download PDF datasheet for SMF18A-HM3-08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 10.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB12AHE3 52T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ18A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB16A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T200A.pdf |